با انواع دانه قهوه آشنا شوید

با انواع دانه قهوه آشنا شوید

قهوه به عنوان یکی از نوشیدنی های پرطرفدار در سراسر جهان شناخته شده است. بر اساس نوع درست شدن انواع دانه های قهوه دارای گونه های مختلف هستند که هر یک از آن ها در کشورهای گوناگون پرورش داده می شوند. در ادامه قصد داریم تا انواع دانه قهوه را مورد بررسی قرار دهیم که دارای تنوع زیادی هستند. در صورتی که یک قهوه باز حرفه ای باشید باید بتوانید انواع دانه قهوه را از یکدیگر تشخیص دهید.

قبل از آشنایی با انواع دانه قهوه بهتر است با خود قهوه بیشتر آشنا شویم. دانه های قهوه از میوه درخت قهوه به دست می آیند. درخت یا درختچه قهوه از تیره روناسیان می باشد و در مناطق گرمسیر به خوبی رشد می کند. درخت قهوه همیشه سبز می باشد و دارای برگ های سبز براق و خوشه های گل سفید می باشد.

میوه نارس درخت قهوه در ابتدا سبز رنگ می باشد و بعدها به رنگ زرد تغییر رنگ می دهد و در نهایت وقتی رسیده است به رنگ قرمز درمی آید. پس از این که میوه قهوه برسد آن را باز کرده و هسته های میوه که همان دانه های قهوه هستند را درآورده، فرآوری می کنند و برای خوردن آماده می سازند. هر میوه قهوه در دل خود دارای یک یا دو دانه قهوه می باشد. به طور معمول دانه های قهوه به صورت طبیعی و با استفاده از نور خورشید و یا به صورت صنعتی خشک می شوند.

انواع مختلف دانه قهوه


وقتی در یک مغازه قهوه فروشی حضور داشته باشید در نگاه اول ممکن است انواع دانه قهوه برای شما یکسان به نظر برسند اما نکته اینجاست که انواع دانه قهوه دارای رنگ و بو متفاوت با یکدیگر هستند. در اکثر مواقع در قهوه فروشی ها روی کیسه های مختلف قهوه اسم قهوه عربیکا نظر شما را به سوی خود جذب می کند. انواع دانه قهوه در سراسر جهان وجود دارند اما مشهورترین آن ها قهوه عربیکا می باشد به طور کلی می توان گفت حدود 60 تا 70% از قهوه موجود در جهان قهوه عربیکا می باشد. در ادامه با دیگر انواع دانه قهوه بیشتر آشنا خواهیم شد.

دانه قهوه عربیکا


طعم شیرین و لطیف دانه قهوه عربیکا (Arabica) باعث به شهرت رسیدن این نوع دانه قهوه در سراسر جهان شده است. عمدتا دانه قهوه عربیکا در مناطق با ارتفاع زیاد از سطح دریا مخصوصا در مناطق با باران زیاد پرورش داده می شوند. بزرگترین صادر کننده دانه قهوه عربیکا برزیل با جنگل های انبوه و باران فراوان می باشد. گیاه قهوه عربیکا ظریف می باشد از این رو به هرس مناسب و توجه به صورت مداوم نسبت به عوامل محیط نیاز دارد.

دانه قهوه عربیکا در مقایسه با دیگر دانه های قهوه هزینه نسبتا زیادی در بازار جهانی دارد اما نوشندگان قهوه عقیده دارند که بخاطر طعم نرم و شیرین این دانه قهوه پرداخت هزینه بیشتر برای آن ارزش دارد. نکته مهم در رابطه با دانه قهوه عربیکا این است که طعم و مزه آن هنگامی که به صورت سرد نوشیده می شود و یا با خامه و شیر مخلوط می شود از محبوبیت کمتری برخوردار می باشد.

دانه قهوه روبوستا


یکی دیگر از انواع دانه قهوه که تولید آن در سطح جهان به رتبه دوم دست یافته است دانه قهوه روبوستا (robusta) می باشد. دانه قهوه روبوستا در سطح اروپا، خاورمیانه و آفریقا به عنوان محبوب ترین دانه قهوه شناخته می شود. از مشخصات بارز این دانه قهوه می توان به طعم قوی و خشن آن اشاره کرد.

دانه قهوه روبوستا دارای میزان زیاد کافئین می باشد از این رو مقاومت آن نسبت به قهوه عربیکا بیشتر می باشد. جالب است بدانید کافئین به عنوان یک ماده ضد حشره طبیعی عمل می کند از این رو یکی از تهدیدهای عمده برای درخت قهوه را از بین می برد.

طعم تلخ این دانه قهوه باعث شده است تا به عنوان قهوه محبوب شناخته نشود مگر این که قهوه غلیظ و تلخ با ذائقه شما هماهنگی داشته باشد. با این وجود کشت و برداشت این نوع دانه قهوه نسبت به دانه عربیکا ساده تر می باشد. اغلب برای تهیه قهوه فوری و گاهی اوقات برای تولید قهوه میکس از دانه قهوه روبوستا استفاده می شود. به عنوان مثال با ترکیب 3 قسمت دانه قهوه عربیکا و یک قسمت روبوستا قهوه میکس آماده می شود. لازم به ذکر است که برای تهیه قهوه اسپرسو نوع مرغوب این دانه قهوه مورد استفاده قرار می گیرد.

دانه قهوه لیبریکا


از دیگر انواع دانه قهوه می توان به قهوه لیبریکا اشاره کرد که در آب و هوای بسیار خاص رشد می کند و تولید آن ها واقعا کمیاب است. بسیاری از افرادی که نوشیدن این قهوه را امتحان کرده اند عطر آن را به میوه و گل تشبیه می کنند و طعم آن را نیز همانند طعم چوب توصیف می کنند.

این قهوه در دوره زمانی خاصی به محبوبیت قابل توجهی دست یافته بود. در اواخر قرن نورده بیماری گیاهی به نام زنگ قهوه شایع می شود و باعث می شود تمام گیاهان عربیکا در سراسر دنیا از بین بروند از آنجا که قهوه کالای محبوبی بوده است کشاورزان تمام تلاش خود را به کار بستند تا جایگزین مناسبی برای دانه قهوه عربیکا پیدا کنند. نخستین کشوری که گیاه قهوه لیبریکا را در حجم زیاد برداشت کرد و به عنوان تنها منبع تامین کننده شاهد رشد اقتصادی فوق العاده بود فیلیپین می باشد.

دانه قهوه لیبریکا در مقایسه با عربیکا و روبوستا بسیار بزرگ می باشد و چگالی آن نیز بیشتر است و برای آسیاب آن به نیروی بیشتر نیاز خواهید داشت. با وجود مقاومت بالای این دانه قهوه در برابر آفات و خشکسالی همچنان در لیست قهوه های کم ارزش قرار دارد و به صورت نادر آن را پرورش می دهند. به طور معمول از دانه قهوه لیبریکا برای ساخت قهوه فوری و یا عصاره قهوه استفاده می شود.

انواع مختلف دانه قهوه سبز


دانه قهوه سبز عمل رست شدن و یا بو دادن روی آن ها انجام نگرفته است و می‌تواند شامل نژاد‌های عربیکا، روبوستا، لیبریکا باشد. تمامی دانه های قهوه برای استفاده و تهیه قهوه باید تفت داده شوند. هرچند که قهوه سبز نیز مزایای خاص خود را دارد و برخی افراد تمایل به مصرف مستقیم قهوه سبز دارند.

اما مشتریان قهوه سبز عمدتا مراکز رست قهوه هستند که پس از رست کردن قهوه نسبت به فروش آن اقدام می کنند.

Related Articles

انواع قهوه ها

انواع قهوه ها